News

SLSNZ Announces Finalists for the Otago & Southland Awards of Excellence

Monday, 13 May 2024

The finalists for Surf Life Saving New Zealand’s (SLSNZ) Otago and Southland Awards of Excellence have been announced.

 

These awards not only acknowledge the incredible skills, commitment, and effort by surf lifeguards to ensure the safety of beachgoers, but also those who have educated others, managed administration, and participated in lifesaving sport throughout the 2023/2024 season.

 

Stu Bryce, SLSNZ Southern Regional Manager said, “It’s been a fantastic season in the deep south with plenty of sunny weather.  This combined with beachgoers paying attention to our safety messages has resulted in fewer rescues compared to last season.  However, this didn’t mean our surf lifeguards and clubs weren’t busy.  They were involved in a number of challenging rescues and worked hard to ensure they were available to their communities when needed.”

 

The Otago and Southland Awards of Excellence will bring together Surf Life Saving clubs from across the South Island, including Warrington, St Kilda, St Clair, Brighton, Kaka Point, and Oreti.

 

Bryce said, “We’re looking forward to a night out with all the clubs and their members.  There are so many great moments to celebrate and reminisce on.  One event that stands out is the bp Surf Rescue New Zealand Championships which were held on Otago’s Waikouaiti Beach.  With blue sky and around two feet of surf, conditions were perfect, and it was great to see so many SLSNZ members enjoying some southern hospitality in a beautiful part of the country.”

 

During the 2023/2024 season, Otago and Southland surf lifeguards spent over 10,900 hours on patrol, rescued 37 people, performed over 30 first aids, and carried out over 930 preventative actions.

 

This year’s awards ceremony will take place on Friday, 17 May at 6pm at the Edgar Centre in Dunedin.

 

 

Full list of finalists:

 

Surf Sports Official of the Year

Dave Bourke

St Kilda

Doug Henderson

Kaka Point

Mark Familton

Warrington

Rebecca Aburn

St Clair

Sean Doyle

Warrington

 

Event Safety Contribution of the Year

Dave Clarke

Brighton

Lara Tyndall

St Clair

Michael Thompson

St Kilda

Paul Gager

Warrington

 

Coach of the Year

Isaac Davies

St Clair

Joel Davies

St Clair

Nevan Trotter

Brighton

Peter Gibbons

St Kilda

Ken McHoull

Warrington

 

Surf Sports Team of the Year

Brighton Masters IRB Team

Brighton

St Clair U19 Female IRB Team

St Clair

St Kilda Open Female IRB Team

St Kilda

Warrington Open Female Canoe Team

Warrington

 

Junior Surf Contribution of the Year

Isabella Aldrich & Madelene Ozanne

Warrington

Jon Richardson

St Clair

Max Skerratt

Brighton

Richard Panting

St Kilda

 

Junior Surf Coach of the Year

Isaac Davies

St Clair

Javara Clark

Brighton

Maaike Duncan

Warrington

Rosie Falcous

St Clair

 

Surf Sportsperson of the Year

Charlotte Aburn

St Clair

Connor Aldrich

Warrington

Danyon Noakes

St Kilda

Jamie Blair

Brighton

 

bp Powercraft Contribution of the Year

Chris Chittock

Kaka Point

Dave Clarke

Brighton

Matthew Bradley

St Clair

Paul Gager

Warrington

 

bp Search and Rescue Contribution of the Year

Max Corboy

St Kilda

Niam Chronican

St Clair

 

Instructor of the Year

Chris Haig

St Clair

Fiona Wilkinson

Kaka Point

Gabby Trotter

Brighton

Madelene Ozanne

Warrington

Madi Loudon

St Kilda

 

Examiner of the Year

Carla Murray

St Clair/Kaka Point

 

bp Rescue of the Year

Otago SAR Squad

31 January 2024

St Kilda

15 February 2024

 

Rookie Lifeguard of the Year

Belinda McLellan

St Clair

Fergus Laws

Warrington

Harry Boyle

Warrington

Steve Kahui

Brighton

 

DHL U19 Lifeguard of the Year

Liam O’Riordan Lawlor

Kaka Point

Matilda Dunn

Brighton

Sam McLellan

St Clair

Sophie Boyle

Warrington

Zoe Alibone

St Kilda

 

DHL Patrol Support of the Year

Gregor Crystal

St Kilda

Teena Joyce

Brighton

 

DHL Surf Lifeguards of the Year

Aedan Dinnissen

Brighton

Madelene Ozanne

Warrington

Madi Loudon

St Kilda

Sam McLellan

St Clair

Sarah Chittock

Kaka Point

 

NZ Lottery Grants Board Volunteer of the Year

Fiona Wilkinson

Kaka Point

Isaac Davies

St Clair

Jody Mowat

St Kilda

Maaike Duncan

Warrington

Mark Lane

Brighton

 

Innovation Award

Oreti SLSC

Patrol Caravan