Northern Region award finalists named

Posted by SLSNZ Media on Friday, June 10, 2016

Surf Life Saving Clubs in the Northern Region will celebrate another successful season of saving lives at this year's awards ceremony.

The 2016 Toyota Financial Services Northern Region Awards of Excellence will be held at Shed 10 on Auckland's Queen's Wharf on Saturday June 25.

Congratulations to all the finalists...

Award finalists:

Life Saving Awards

Instructor of the Year
Wade Downey, Red Beach
Jessica Reilly, Raglan
Faron Turner, Orewa

Lifeguard of the Year
Ollie Irwin, Bethells Beach
Taylor Scott, Raglan
Jess Robinson, Whangarei Heads

U19 Lifeguard of the Year
David Bailey, Waipu
Tyla Kettle, Raglan
Monica Nevil-Jackson, Bethells Beach

Outstanding Contribution to Powercraft
Brady Campbell, Mairangi Bay
Peter Hayward, Waipu
Shane Edwards, Sunset Beach

Regional Awards

Volunteer of the Year
Mark Readmanm Red Beach
Ollie Irwin, Bethells Beach
Joanne Hobson, Sunset Beach

Administrator of the Year
Keegan Gaarkeuken, Raglan
Richard Waddel, Mairangi Bay
Teresa Hill, Whangarei Heads

Surf Education Instructor of the Year
Liam Cunningham, Muriwai
Danielle Fuemana, United North Piha
Kim Scott, Mairangi Bay

Examiner of the Year
Jim West, Mairangi Bay
Ollie Irwin, Bethells Beach
Faron Turner, Orewa

Sport Awards

Coach of the Year
Danny Morrison, Mairangi Bay
Mark McCarthny, Orewa
Shane Edwards, Sunset Beach

Open Sportsman
Ben Gillies, Piha
Nick Berry, Piha
Jake Hurley, Mairangi Bay

Open Sportswoman
Chanel Hickman, Mairangi Bay
Kirsty Wannan, Piha
Danielle McKenzie, Mairangi Bay

U19 Sportsman
Jake Hurley, Mairangi Bay
Ryan Gilmour, Piha
Bayden Botha, Mairangi Bay

U19 Sportswoman
Hannah Williams, Piha
Grace Kaihau, Orewa
Kayla McKenzie, Mairangi Bay

U16 Sportsman
Oscar Williams, Piha
Hamish Geldhill, Red Beach
Sam Readman, Red Beach

Under 16 Sportswoman
Lucy Makaea, Orewa
Tiana Williamson, Mairangi Bay
Emma Walker, Piha

Team of the Year
Mairangi Bay Open Women's Ski Relay Team
Sunset Beach Women's IRB crew
Piha Open Women's Board Relay Team

Surf Official of the Year
Johnny Clough, United North Piha
Michelle Newton, Red Beach
Glenn Phipps, Mairangi Bay

Developing Surf Official of the Year
Claire Van Der Net, Red Beach
Tom Burgess, Orewa

Junior Surf Awards

Contribution to Junior Surf
Joanne Hobson, Sunset Beach
Sue Brewster, Bethells Beach
Mike Brown, Mairangi Bay

Rookie Lifeguard
Ben Mellor, Red Beach
Jaelyn Fielding, Bethells Beach
Tyler Lovett, Piha

U14 Sportsman
Flynn Southcombe, Red Beach
Patrick McGill, Red Beach
Samuel Poching, Mairangi Bay

U14 Sportswoman
Sakura Gardiner, Orewa
Andie Quirke, Mairangi Bay
Astaria Te Aukura, Mairangi Bay

For more information, please contact:

Lisa Smith, Media & Communications Specialist, SLSNZ
Phone 09 303 9335 or 0276 488 823
Email lisa.smith@surflifesaving.org.nz

« Previous Article Next Article »