Lyall Bay claims Central Region Champs title

Posted by SLSNZ Media on Monday, January 18, 2016

Over 250 athletes from 16 clubs took part in the 2016 Central Region Championships at Waimarama Beach on Saturday.

Lyall Bay finished top of the club points table to take the title from last year's winners, Paekakariki.

Lyall Bay finished with a massive 126 points, well clear of East End in second place with 86 points and Fitzroy in third on 47 points.

Event Manager Jacob Davies says this year's event was one of the best in years.

"The event has been growing steadily over the last three years and this year didn't disappoint. There was a great turnout with some fantastic racing from our juniors through to seniors. It was also the perfect opportunity for our local athletes to test themselves ahead of the national champs in March," he says.

The day was capped off with a local area taplin that saw randomly drawn athletes from Taranaki, Hawke's Bay and Wellington test their skills in a newly formed team.

With 13 teams drawn out, Taranaki took out the top two spots with a Hawke's Bay team coming in third.

Full results:

Beach Flags
Open Men: Connor Loughlin, Midway 1, Nick Arnold, East End 2, Keegan Morwood, Waimarama 3.
Open Women: Tyler Burgess, Midway 1, Sophie Twigley, Midway 2, Georgia Rathbone, Waimarama 3.
Under 19 Men: Baxter Cannell, Paekakariki 1, Hamish McNabb, Westshore 2, Liam Bowden, Westshore 3.
Under 19 Women: Sinead Malley, East End 1, Sophie Twigley, Midway 2, Olivia Ward, Waimarama 3.
Under 16 Men: Ishmael Perkins-Banse, Maranui 1, Reef Robinson, East End 2, Caleb Clarke, Titahi Bay 3.
Under 16 Women: Georgia Rathbone, Waimarama 1, Ella Hughes, NPOB 2, Haylea Rodgers, Midway 3.

Beach Sprints
Open Men: Connor O'Loughlin Midway 1, Ishmael Perkins-Barse Maranui 2, Nick Arnold East End 3=, Devan Flanders Westshore 3=.
Open Women: Sophie Twigley Midway 1, Bronough Ryan (Titahi Bay) 2, Tyler Burgess (Midway) 3.
Under 19 Men: Baxter Cannell, Paekakariki 1, Thomas Cole, Fitzroy 2, Devan Flanders, Westshore 3.
Under 19 Women: Sophie Twigley, Midway 1, Sinead Malley, East End 2, Matisse Uluilelata, Paekakariki 3,
Under 16 Men: Ishmael Perkins-Banse, Maranui 1, Reef Robinson, East End 2, Samuel Roth, Worser Bay 3=, Ethan Kerins, Ocean Beach Kiwi 3=.
Under 16 Women: Amiria Bate, Ocean Beach Kiwi 1, Haylea Rodgers, Midway 2=, Reebeka Robinson East End 2=.

Beach Relay
Open Men: Westshore (Cian Jefferson/Devan Flanders/Tirau Wihongi/Robert Bailey) 1, East End (Joel Meuli/Wayne Howarth/Nick Arnold/Zachary Howarth) 2, Waimarama (Bertie Bassett-Foss/Ben Cross/Luke Harman/Keegan Merwood) 3.
Open Women: Titahi Bay (Maya Stillwell/Luisa Stillwell/Caitlin Clarke/Bronagh Ryan) 1, Paekakariki 2, Waimarama (Olivia Fleming/Olivia Ward/Georgia Rathbone/Bella Herbison) 3.
Under 19 Men: Westshore 1, Waimarama 2, Fitzroy 3.
Under 19 Women: Ocean Beach Kiwi (Gabby Palmer/Amiria Bates/Zoe Baker/Josie Minor) 1, East End (Sinead Malley/Ella Rideout/Nicola Godwin/Mckenzie Moller) 2, Waimarama (Olivia Fleming/Olivia Ward/Georgia Rathbone/Rachel Finlayson) 3.
Under 16 Men: East End (Reef Robinson/Matthew Meuli/Fletcher Moles/Robson Old)1.
Under 16 Women: Titahi Bay (Luisa Stillwell/Maya Stillwell/Caitlin Clarke/Brooklyn Saunders) 1, East End (Reebekaa Robinson/Claudia Harrop/Rio Dwyer/Isabella Kelly) 2, East End (Frances Nicholls/Caitlyn Moeller/Hannah Baker/Claudia Kelly) 3.

Beach Relay
Open Mixed: East End (Nick Arnold/Reef Robinson/Sinead Malley/Ella Rideout/Zachary Howarth/Robson Old) 1, Ocean Beach Kiwi (Kieran Kruger/Ethan Kerins/Mitchell Jackson/Amiria Bates/Ryan Gordon/Gabby Palmer) 2, Fitzroy (Thomas Cole/Gregor Park/Max McCallum/Corban Le Breton/Ariana Kereopa/Saffraz Marshall-Johnson) 3.

Canoe
Open Men: Waimarama 1, Ocean Beach Kiwi 2.
Open Women: Lyall Bay 1, Ocean Beach Kiwi 2.
Under 19 Men: Ocean Beach Kiwi 1, Waimarama 2.
Under 19 Women: Ocean Beach Kiwi 1, Waimarama 2, Palmerston North 3.

Boat
Open Men: Paekakariki 1, Lyall Bay 2, Westshore 3.

Surf Race
Open Men: Ciaran Ryan, Lyall Bay 1, Tyler Maxwell, Lyall Bay 2, Bertie Bassett-Foss, Waimarama 3.
Open Women: Ruby Adsett, Westshore 1, Maddie Mason, Ocean Beach Kiwi 2, Libby Gimblett, Ocean
Beach Kiwi 3.

Ski Race
Open Men: Tyler Maxwell, Lyall Bay 1, Cian Jefferson, Westshore 2=, Joel Meuli, East End 2=.
Open Women: Sarah Wilson, Fitzroy 1=, Ariana Kereopa, Fitzroy 1=, Shea Jefferson, Westshore 3.
Under 19 Men: Thomas Cole, Fitzroy 1=, Ben Manners, Lyall Bay 1=, Liam Bowden, Westshore 3=, Tom
Oolders, Lyall Bay 3=.
Under 19 Women: Hayley Cox, Lyall Bay 1, Tess Allen, Paekakariki 2, Jessica Moore, Lyall Bay
Under 16 Men: David Long, Lyall Bay 1, Corban Le Breton, Fitzroy 2, Oliver Newman, Lyall Bay 3.
Under 16 Women: Alaynah Bettany, Lyall Bay 1, Rio Dwyer, East End 2=, Brooklyn Saunders, Titahi Bay
2nd=.

Board Race
Open Men: Tyler Maxwell, Lyall Bay 1, Joel Meuli, East End, 2nd=, Mitchell Owen, NPOB 2nd=.
Open Women: Bronagh Ryan, Titahi Bay 1, Shea Jefferson, Westshore 2=, Nicola Trott, Paekakariki 2=
Under 19 Men: Matthew Brett, Worser Bay 1=, Jack Dingle, NPOB 1=, Jack Virtue, Wainui 3.
Under 19 Women: Hayley Cox, Lyall Bay 1=, Jessica Moore, Lyall Bay 1=, Jenna Barrett, NPOB 1=.
Under 16 Men: Jade Wills, Westshore 1, Zac Reid, Fitzroy 2=, David long, Lyall Bay 2=.
Under 16 Women: Hannah Baker, East End 1, Alaynah Bettany Lyall Bay 2=, Claudia Kelly, East End
2=.

Board Relay
Open Men: Lyall Bay (Tyler Maxwell/Andy Houlder/Tom Oolders) 1, Fitzroy (Thomas Cole/Gregor
Park/Max McCallum) 2, Lyall Bay (Ben Manners/David Long/Luther Maxwell) 3.
Open Women: Lyall Bay (Hayley Cox/Jessica Moore/Kate Nota) 1, East End (Hannah Baker/Claudia
Kelly/Rebeekah Robinson) 2, East End (Nicola Godwin/Isabella Kelly/Rio Dwyer) 3.

Run Swim Run
Open Men: Ciaran Ryan, Lyall Bay 1=, Mitchell Owen, NPOB 1=, Finn Spiers, Maranui 3.
Open Women: Nicola Trott, Paekakariki 1, Hannah Sturmer, East End 2=, Nikaela Gilmer, East End 2=.
Under 19 Men: Jack Virtue, Wainui 1=, Jack Dingle, NPOB 1=, Kieran Kruger, Ocean Beach Kiwi 3.
Under 19 Women: Jenna Barrett, NPOB 1, Ruby Adsett, Westshore 2, Maddie Mason, Ocean Beach
Kiwi 3.
Under 16 Men: Zac Reid, Fitzroy 1, Luther Maxwell, Lyall Bay 2=, Che Pulepule, Maranui 2=.
Under 16 Women: Aimee Daniels, NPOB 1, Alaynah Bettany, Lyall Bay 2, Natalie Walsh, Fitzroy 3.

Surf Teams Race
Open Men: Lyall Bay (Tyler Maxwell/Tom Oolders/Ciaran Ryan/Ben Manners) 1, Fitzroy (Thomas
Cole/Zac Reid/Max McCallum/Abe Larsen) 2, Wainui 3.
Open Women: NPOB (Jemma Barrett/Aimee Daniels/Tessa Lilley/Ella Hughes) 1, Lyall Bay (Hayley
Cox/Jessica Moore/Ella Kingi/Kate Nota) 2, Fitzroy (Ariana Kereopa/Natalie Walsh/Abby Collins/Keely
O'Keefe) 3.

Ironman
Open Men: Tyler Maxwell, Lyall Bay 1, Joel Meuli, East End 2, Cian Jefferson, Westshore 3.
Open Women: Nicola Trott, Paekakariki 1, Nikaela Gilmer, East End 2, Shea Jefferson, Westshore 3.
Under 19 Men: Ben Manners, Lyall Bay 1s=, Kieran Kruger, Ocean Beach Kiwi 1=, Bertie Bassett-Foss,
Waimarama 3=, Matthew Brett, Worser Bay 3=.
Under 19 Women: Jenna Barret, NPOB 1, Jessica Moore, Lyall Bay 2, Haley Cox, Lyall Bay 3.
Under 16 Men: David Long, Lyall Bay 1, Jade Wills, Westshore 2, Luther Maxwell, Lyall Bay 3.
Under 16 Women: Aimee Daniels, Fitzroy 1, Alaynah Bettany, Lyall Bay 2, Ella Kingi, Lyall Bay 3.

2km beach run
Open Men: Wayne Howarth East End 1, Ryan Gordon OBK 2, Nick Arnold East End 3.
Open Women: Lyneche Simkin East End 1, Kate O'Malley Westshore 2, Helen Jackson Pacific 3.
U19 Men: Isacc Hyde Otaki 1, Matthew Brett Worser Bay 2, Liam Brown Maranui 3.
U19 Women: Josie Minor OBK 1, Nicola Godwin East End 2, Summer Barker Westshore 3.
U16 Men: Liam Cheesey Lyall Bay 1, Ethan Kerins OBK 2, Alan McVicar Titahi Bay 3.
U16 Women: Isabella Kelly East End 1, Claudia Harrop East End 2, Bella Herbison Waimarama 3.

Taplin Relay
Local Area Taplin: Taranaki (Corben Le Breton/Zach Howarth/Matt Meuli/Gergor Park/ Reef Robinson/ Jemma Barrett) 1, Taranaki (Joel Meuli/Ariana Kereopa/Keely O'Keefe/Zac Reid/Jack Spicer/Mitch Owen) 2, Hawkes Bay (Ben Cross/Tirau Wihongi/Shea Jefferson/Liam Bowden/Ruby Adsett/Bertie Bassett-Foss) 3.
Open Men: Lyall Bay 1, East End 2, Waimarama 3.
Open Women: NPOB 1, Westshore 2, Fitzroy 3.
Open Mixed: Lyall Bay (Tyler Maxwell/Andy Houlder/Ciaran Ryan/Hayley Cox/Jessica Moore/Kate Nota) 1, Fitzroy (Abe Larsen/Abby Collins/Max McCallum/Sassafraz Marshall-Johnson/Corben Le Breton) 2, Paekakariki 3.
Under 19 Men: Fitzroy 1, Lyall Bay 2, OBK 3.
Under 19 Women: Lyall Bay 1, Fitzroy 2, Paekakariki 3.
Under 16 Men: Lyall Bay 1, Waimarama 2, East End 3.
Under 16 Women: East End 1, Lyall Bay 2, East End 3.

Overall Club Tally
Lyall Bay, 126
East End, 86
Fitzroy, 47
Ocean Beach Kiwi, 46
Westshore, 41
Paekakariki, 33
Waimarama, 33
NPOB, 32
Titahi Bay, 20
Maranui, 13
Worser Bay, 7
Palmerston North, 5
Otaki, 3
Pacific, 1

For more information, please contact:

Lisa Smith, Media & Communications Specialist, SLSNZ
Phone 09 303 9335 or 0276 488 823
Email lisa.smith@surflifesaving.org.nz

« Previous Article Next Article »