SLSNZ Chairman announces High Performance Squads and Youth Team

Posted by SLSNZ Media on Sunday, March 9, 2014

Dear Members,

I am pleased to announce that the following members have been selected for Surf Life Saving New Zealand's High Performance Squads and Youth Team for 2014/2015.

Surf Life Saving New Zealand will be sending two teams to compete at the Lifesaving World Championships (Rescue 2014) in France this September - a New Zealand Open Team and a New Zealand Youth Team.

The New Zealand Youth Team is selected from eligible athletes in both the New Zealand Open and Development Squads and was named today at the conclusion of the 2014 New Zealand Surf Life Saving Championships in Ohope.

The Youth Team includes the following athletes who will travel to France in September with team manager Brent Wilson and coaches Kurt Wilson and Jonelle Quane.

1. Kelsi Boocock - Red Beach
2. Maia Bryant - Papamoa
3. Ben Cochrane - Omanu
4. Olivia Eaton - Mt Maunganui
5. Jacob Hales - Papamoa
6. Jake Hurley - Mairangi Bay
7. Ben Johnston - Papamoa
8. Matthew Scott - Midway
9. Jasmine Smith - Wainui
10. Andrew Trembath - St Clair
11. Brittany Tucker - Sumner
12. Hannah Williams - Piha

The New Zealand Open Team, who will be fighting to retain their World Championship title from Rescue 2012 in Adelaide, will be chosen from athletes in the Open Squad later in the year aftertraining camps and further testing. The Development Squad includes athletes who have the potential to represent New Zealand at both Open and Youth levels in the future.

Both squads are selected for a 12 month period and the National Selectors reserve the right to add athletes to squads at any time.

New Zealand Open Squad:

1. Max Beattie - Omanu
2. Rachel Clarke - Red Beach
3. Paul Cracroft-Wilson - Fitzroy
4. Chris Dawson - Midway
5. Carina Doyle - St Clair
6. Olivia Eaton - Mt Maunganui
7. Steven Ferguson - Piha
8. Murdoch Finch - Riversdale Beach
9. Devon Halligan - Midway
10. Kodi Harman - Papamoa
11. Teneale Hatton - Piha
12. Chanel Hickman - Mairangi Bay
13. Steven Kent - Titahi Bay
14. Samantha Lee - Lyall Bay
15. Nick Malcolm - Mairangi Bay
16. Danielle McKenzie - Mairangi Bay
17. Andy McMillan* - St Clair
18. Chris Moors - Red Beach
19. Kevin Morrison - Mairangi Bay
20. Andrew Newton - Mt Maunganui
21. Natalie Peat - Papamoa
22. Laura Quilter - Wainui
23. Cory Taylor - Midway
*Subject to testing

Coaches: Scott Bartlett and Jason Pocock
Manager: Mark Weatherall
Physio: Susan Pirret

Development Squad:

1. Jenna Barrett - New Plymouth Old Boys
2. Kelsi Boocock - Red Beach
3. Libby Bradley - Mt Maunganui
4. Maia Bryant - Papamoa
5. Ben Cochrane - Omanu
6. Satori Dobbie - Sumner
7. Scott Fairbairn - Mairangi Bay
8. Casie Fyall - Waikanae
9. Jacob Hales - Papamoa
10. Daniel Hart - Papamoa
11. Zoe Hobbs - Fitzroy
12. Jake Hurley - Mairangi Bay
13. Ben Johnston - Papamoa
14. Felicity Lowen - Sumner
15. Javon McCallum - Fitzroy
16. Jessica Miller - Mt Maungani
17. Scott Murfitt - Fitzroy
18. Matthew Scott - Midway
19. Kane Sefton - Mt Maunganui
20. Jasmine Smith - Wainui
21. Matt Thetford - Red Beach
22. Andrew Trembath - St Clair
23. Brittany Tucker - Sumner
24. Nico van der Wilt - Lyall Bay
25. Hannah Williams - Red Beach
26. Katie Wilson - Mt Maunganui
27. Cassie Wright - Sumner

Coaches: Kurt Wilson and Jonelle Quane
Manager: Brent Wilson
Physio: Mike Ellis

Congratulations to all of the athletes that have been selected.

Regards,

Geoff Hamilton
SLSNZ Chairman

For more information please contact:

Lisa Honeybone, Media & Communications Specialist, Surf Life Saving New Zealand
Phone 0276-488-823 or email lisa.honeybone@surflifesaving.org.nz

or

Nick Gutzewitz, Acting Sport Manager, Surf Life Saving New Zealand
Phone 0272-402-715 or email Nick.Gutzewitz@surflifesaving.org.nz

« Previous Article Next Article »