Waimarama dominate southern IRB carnival

Posted by Administrator on Monday, March 5, 2012

North Island crews were rewarded for a long journey to the South Island IRB championships in Dunedin over the weekend.

The fourth round of the BP Surf Rescue series was held at Warrington Beach, with nearly 130 drivers, crews and patients braving the chilly conditions.

It was the Waimarama pairing from Hawke's Bay of Mike Harman and Ben Cross, along with patient Leila Cross, who dominated the premier division, clean-sweeping the tube rescue, single rescue, assembly rescue and mass rescue events, before taking out the open teams race.

Their closest challengers were local crews from St Kilda (Nicholas Harwood, Justin Reid and patient Kate Robertson) and Brighton (Simon Roberts, Scott Weathrall and patient Rachel Craythorne) who shared the minor placings in all four divisions.

The under-21 division was a similar story, with Mount Maunganui twins Kirby and Chad Wheeler winning three out of four, together with patient Sam Roy.  Only the North Beach crew of Hayden Andrews, Matthew Aplin and Georgina Jackson managed to break their streak in the assembly rescue.

The women's division was all Otago, however, with St Clair sisters Carla and Stephanie Laughton winning the tube rescue, single rescue and mass rescue titles, and neighbours Julia Clement and Anna Tangata of St Kilda grabbing the assembly rescue crown.

Sumner dominated the senior division with two strong crews, consisting of Luke Keats and Derek Shanks in one boat and Steven Parrat and George Thomas in the other.  The Christchurch club completed a decent day out with second place in the open teams race.

The event was a valuable warm-up for the national championships at the end of the month, which are also being hosted at Warrington Beach.

BP Surf Rescue series round 4 results:

Tube Rescue

U21: Mt Maunganui A (Chad Wheeler, Kirby Wheeler, Sam Roy) 1, Taylors Mistake A (Liam Brown, Will Fisher) 2, Waikuku Beach (Scott Gread, Cameron Brown, Leah Woods) 3, St Clair Black (Niam Chronican, Scott Fraser, Gabrielle Scott) 4, Waimairi A (Joshua Moyle, Perrin Richardson, Jade Jeffery) 5

Senior:  Sumner B (Luke Keats, Derek Shanks, Maijon Calcutt) 1, Sumner A (Steven Parrat, George Thomas, Jonty Holmes) 2, North Beach A (Luke Edwards, Peter Taylor, Jessica Kerr) 3, Waimarama A (Timothy Cox, Jason Harman, Zoe Nilsson) 4, St Clair Legit (Michael Crombie, Mark Freeman, Mikayla Garforth) 5, Mt Maunganui A (James Roy, Jason Watts) 6.

Women: St Clair Black (Carla Laughton, Stephanie Laughton, James Coombes) 1, Taylors Mistake A (Meg Fisher, Emily Jones) 2, St Kilda B (Charlotte Ibbotson, Anja Waugh, Katrina Andrew) 3, St Clair Pink (Stephanie Botting, Kim Martyn, Ossian Woods) 4, Spencer Park A (Zoe Baker, Jess Mather) 5, Sumner W (Rebecca Bailey, Melissa Patterson, Aimee Jones) 6.

Premier:  Waimarama A (Michael Harman, Ben Cross, Leila Cross) 1, St Kilda A (Nicholas Harwood, Justin Reid, Jack Nicoll) 2, Brighton A (Simon Roberts, Scott Weatherall, Rachel Craythorne) 3, Otaki (Luke Christensen, Brad O'Leary, Daniel Riggs) 4, St Kilda B (Stefhan Brown, Joe Dobson, Sam Smith) 5.

Single Rescue

U21:  Mt Maunganui A (Chad Wheeler, Kirby Wheeler, Sam Roy) 1, Waimairi A (Joshua Moyle, Perrin Richardson, Jade Jeffery) 2, North Beach Black (Hayden Andrews, Matthew Aplin, Georgina Jackson) 3, St Kilda B (Sam Davis, Conall Duncan, Katrina Andrew) 4, Waikuku Beach (Scott Gread, Cameron Brown, Briar Guyan) 5, Kaka Point (Hayden Gold) 6

Senior:  Sumner A (Steven Parrat, George Thomas, Jonty Holmes) 1, Waimarama A (Timothy Cox, Jason Harman, Zoe Nilsson) 2, St Kilda A (Michael Kinraid, Sam Kinraid, Kate Robertson) 3, Sumner B (Luke Keats, Derek Shanks, Maijon Calcutt) 4, Spencer Park A (Kurt Moore) 5, Taylors Mistake A (James Craib, Robert Lambie) 6.

Women:  St Clair Black (Carla Laughton, Stephanie Laughton, Natasha Scott) 1, St Kilda A (Julia Clement, Anna Tangata, Kate Robertson) 2, United North Piha Gold (Grace Joseph, Katherine Reardon, Frances O'Rourke) 3, St Kilda B (Charlotte Ibbotson, Anja Waugh, Molly Christmas) 4, St Clair Pink (Stephanie Botting, Kim Martyn, Elle Rolfe) 5, Sumner W (Rebecca Bailey, Melissa Patterson, Aimee Jones) 6.

Premier:  Waimarama A (Michael Harman, Ben Cross, Leila Cross) 1, St Kilda A (Nicholas Harwood, Justin Reid, Jack Nicoll) 2, Brighton A (Simon Roberts, Scott Weatherall, Rachel Craythorne) 3, Otaki (Luke Christensen, Brad O'Leary, Daniel Riggs) 4, St Kilda B (Stefhan Brown, Joe Dobson, Sam Smith) 5.

Assembly Rescue

U21:  North Beach Black (Hayden Andrews, Matthew Aplin, Georgina Jackson) 1, Mt Maunganui A (Chad Wheeler, Kirby Wheeler, Sam Roy) 2, St Clair Black (Niam Chronican, Scott Fraser, Gabrielle Scott) 3, Kaka Point (Hayden Glen) 4, North Beach Magpies (Andy Houlder, Chris McLean, Devon Smith) 5, St Kilda A (Cameron Wallace, Samuel Todd, Molly Christmas) 6.

Senior:  Sumner A (Steven Parrat, George Thomas, Jonty Holmes) 1, Waimarama A (Timothy Cox, Jason Harman, Zoe Nilsson) 2, St Kilda A (Michael Kinraid, Sam Kinraid, Kate Robertson) 3, Brighton A (Seth McPhee, Tamatea Taiaroa-Smithies, Rachel Craythorne) 4, Spencer Park A (Kurt Moore) 5, St Clair Legit (Michael Crombie, Mark Freeman, Mikayla Garforth) 6.

Women:  St Kilda A (Julia Clement, Anna Tangata, Kate Robertson) 1, St Clair Pink (Stephanie Botting, Kim Martyn, Elle Rolfe) 2, Sumner W (Rebecca Bailey, Melissa Patterson, Aimee Jones) 3, Spencer Park A (Zoe Baker, Jess Mather) 4, Taylors Mistake A (Meg Fisher, Emily Jones) 5, United North Piha Gold (Grace Joseph, Katherine Reardon, Frances O'Rourke) 6.

Premier:  Waimarama A (Michael Harman, Ben Cross, Leila Cross) 1, Brighton A (Simon Roberts, Scott Weatherall, Rachel Craythorne) 2, St Kilda A (Nicholas Harwood, Justin Reid, Jack Nicoll) 3, St Kilda B (Stefhan Brown, Joe Dobson, Sam Smith) 4, Otaki (Luke Christensen, Brad O'Leary, Daniel Riggs) 5.

Mass Rescue

U21:  Mt Maunganui A (Chad Wheeler, Kirby Wheeler, Sam Roy, Andrew Roy, Fergus Rieger) 1, North Beach Black (Hayden Andrews, Matthew Aplin, Georgina Jackson) 2, St Kilda A (Cameron Wallace, Samuel Todd, Molly Christmas, Kate Robertson, Sharyl Rodrigues) 3, Taylors Mistake A (Liam Brown, Will Fisher) 4, St Clair White (Arthur Ibbotson, Angus Mackenzie, Jayden Mee) 5.

Senior:  Sumner A (Steven Parrat, George Thomas, Jonty Holmes) 1, Waimarama A (Timothy Cox, Ben Cross, Jason Harman, Zoe Nilsson, Leila Cross) 2, St Kilda B (Antony Jackson, Ben Pickles, Sam Smith, Katrina Andrew, Molly Christmas) 3, St Kilda A (Michael Kinraid, Sam Kinraid, Jack Nicoll, Kate Robertson, Sharyl Rodrigues) 4, North Beach A (Luke Edwards, Peter Taylor, Georgina Jackson, Stephanie Wessing, Bailey Pouaka) 5, Taylors Mistake A (James Craib, Robert Lambie) 6.

Women:  St Clair Black (Carla Laughton, Stephanie Laughton, Natasha Scott, Gabrielle Scott) 1, Taylors Mistake A (Meg Fisher, Emily Jones) 2, St Kilda A (Julia Clement, Anna Tangata, Kate Robertson, Sharyl Rodrigues, Sam Smith) 3, St Clair Pink (Stephanie Botting, Kim Martyn, Elle Rolfe) 4, Sumner W (Rebecca Bailey, Melissa Patterson, Aimee Jones) 5, St Kilda B (Charlotte Ibbotson, Anja Waugh, Jack Nicoll, Katrina Andrew, Molly Christmas) 6.

Premier:  Waimarama A (Michael Harman, Ben Cross, Leila Cross, Zoe Nilsson, Timothy Cox) 1, St Kilda A (Nicholas Harwood, Justin Reid, Kate Robertson, Sharyl Rodrigues, Jack Nicoll) 2, Brighton A (Simon Roberts, Scott Weathrall, Rachel Craythorne) 3, St Kilda B (Stefhan Brown, Joe Dobson, Sam Smith, Molly Christmas, Katrina Andrew) 4.

Open Teams

Waimarama A (Michael Harman, Timothy Cox, Ben Cross, Jason Harman, Leila Cross) 1, Sumner A 2, St Kilda A 3, North Beach Black 4, Brighton A 5, Mt Maunganui A 6, St Clair Black 7.

« Previous Article Next Article »