Title battle for provincial surf supremacy

Posted by Administrator on Thursday, February 9, 2012

Bay of Plenty left it late on the first day of the Lion Foundation NZ Surf League before surging into the lead in the under-16 division.

A rampant home side nailed wins in the last four events on Mount Maunganui's Main Beach, to overhaul a strong first-day effort by Auckland.

Bay of Plenty took out the mixed ski relay, the ironman and diamond lady and the final Dearlove relay to finish on 121, 11 points ahead of Auckland.

Auckland wins were scarce but they consistently accumulated points throughout the 29 events, though were left to rue a disqualification in the boys' ski race.

Gisborne sit within striking distance in third, with 93 points, while Wellington are fourth on 90.

The standings are reversed in the under-14 division, meanwhile, with Auckland leading on 95 points and Bay of Plenty second on 87.  Gisborne (83) hold third place, although Taranaki and Wellington are poised to pounce on 78.

The second and final day of both the under-14 and under-16 divisions is tomorrow, with another full programme, while the under-19 and open competitors begin on Saturday morning.

JTPIX_Malia1

Bay of Plenty's Malia Josephson dives into the Mount Maunganui shorebreak during the first day of the Lion Foundation NZ Surf League. 
Photo by Jamie Troughton/Dscribe Journalism

View more photos in the day one gallery

Results from the first day of the Lion Foundation NZ Surf League in Mount Maunganui:

(PP=Power Play=Double Points)

Under 16:

Men: 

Surf Teams Race: (PP) Wellington 1, Bay of Plenty 2, Canterbury 3, Taranaki 4, Hawkes Bay 5, Gisborne 6, Otago 7, Auckland 8.

Board Teams Race: Bay of Plenty 1, Gisborne 2, Auckland 3, Otago 4, Taranaki 5, Canterbury 6, Hawkes Bay 7, Wellington 8. 

Ski Race: Bay of Plenty 1, Gisborne 2, Wellington 3, Otago 4, Canterbury 5, Taranaki 6, Hawkes Bay 7. 

Beach Sprint: Scott Murfitt (Taranaki) 1, Kauri Cudd (Hawkes Bay) 2, Michael Ryan (Otago) 3, Cameron Hayes (Bay of Plenty) 4, Adam Parker (Auckland) 5, Lee Doyle (Wellington) 6, Harry Dods (Gisborne) 7, Ryland Pritchard (Canterbury) 8. 

Beach Flags: Scott Murfitt (Taranaki) 1, Kauri Cudd (Hawkes Bay) 2, Lee Doyle (Wellington) 3, Adam Parker (Auckland) 4, Michael Ryan (Otago) 5, Cameron Hayes (Bay of Plenty) 6, Ryland Pritchard (Canterbury) 7, Harry Dods (Gisborne) 8. 

Ironman:  Bay of Plenty 1, Gisborne 2, Auckland 3, Otago 4, Wellington 5, Hawkes Bay 6, Canterbury 7, Taranaki 8.

Women: 

Surf Teams Race: (PP) Bay of Plenty 1, Auckland 2, Canterbury 3, Gisborne 4, Otago 5, Wellington 6, Taranaki 7, Hawkes Bay 8. 

Beach Sprint: Maddie Kidd (Bay of Plenty) 1, Abi Collins (Hawkes Bay) 2, Georgia Burke (Gisborne) 3, Emily Hodges (Auckland) 4, Jessica Geraghty (Wellington) 5, Olivia Pirie (Otago) 6, Amy Barron (Taranaki) 7. 

Ski Race: Emily Hodges (Auckland) 1, Katie Wilson (Bay of Plenty) 2, Rebecca Cole (Taranaki) 3, Brittany Ford (Gisborne) 4, Karly Maxwell (Wellington) 5, Olivia Cox (Hawkes Bay) 6, Meghan Baker (Canterbury) 7, Jessie Schneiders (Otago) 8. 

Board Teams Race: Wellington 1, Bay of Plenty 2, Auckland 3, Gisborne 4, Taranaki 5, Hawkes Bay 6, Otago 7, Canterbury 8. 

Beach Flags: Emily Hodges (Auckland) 1, Georgia Burke (Gisborne) 2, Maddie Kidd (Bay of Plenty) 3, Jessica Geraghty (Wellington) 4, Amy Barrow (Taranaki) 5, Sian Moore ((Canterbury) 6, Olivia Pirie (Otago) 7, Abi Collins )Hawkes Bay) 8. 

Diamond Lady: Bay of Plenty 1, Auckland 2, Wellington 3, Gisborne 4, Canterbury 5, Otago 6, Taranaki 7, Hawkes Bay 8.

Under 16:

Beach Relay: Otago 1, Auckland 2, Canterbury 3, Wellington 4, Gisborne 5, Bay of Plenty 6, Taranaki 7. 

Mixed Rescue Relay: Bay of Plenty 1, Auckland 2, Gisborne 3, Wellington 4, Hawkes Bay 5, Canterbury 6, Taranaki 7, Otago 8. 

Mixed Board Relay: Auckland 1, Bay of Plenty 2, Canterbury 3, Gisborne 4, Otago 5, Hawkes Bay 6, Wellington 7, Taranaki 8. 

Mixed Ski Relay: Bay of Plenty 1, Wellington 2, Gisborne 3, Auckland 4, Hawkes Bay 5, Otago 6, Canterbury 7. 

Dearlove Relay: Bay of Plenty 1, Auckland 2, Gisborne 3, Taranaki 4, Otago 5, Hawkes Bay 6, Canterbury 7.

Under 16 Points: Bay of Plenty 121 1, Auckland 110 2, Gisborne 93 3, Wellington 90 4, Otago 66 5=, Taranaki 66 5= , Hawkes Bay 61 7, Canterbury 58 8.

 

Under 14:

Mens: 

Surf Teams Race: (PP) Wellington 1, Auckland 2, Otago 3, Hawkes Bay 4, Taranaki 5, Bay of Plenty 6, Canterbury 7, Gisborne8. 

Board Teams Race: Bay of Plenty 1, Canterbury 2, Wellington 3, Gisborne 4, Auckland 5, Otago 6, Taranaki 7, Hawkes Bay 7. 

Beach Sprint: Javon McCallum (Taranaki) 1, Nathan Rangihuna (Gisborne) 2, Jacob Waru-Koroi (Auckland) 3, Ryan Patrick (Bay of Plenty) 4, Connor Cawley (Otago) 5, Jake Simpson (Canterbury) 6, Tom Oolders (Wellington) 7, Tirua Wihongi (Hawkes Bay) 8. 

Beach Flags: Javon McCallum (Taranaki) 1, Jacob Waru-Koroi (Auckland) 2, Nathan Rangihuna (Gisborne) 3, Angus Hermansson (Wellington) 4, Tadhg Kelly (Otago) 5, Ryan Patrick (Bay of Plenty) 6, Luke Wisbey (Canterbury) 7, Tirua Wihongi (Hawkes Bay) 8. 

Male Diamond: Bay of Plenty 1, Gisborne 2, Otago 3, Auckland 4, Wellington 5, Canterbury 6, Taranaki 7, Hawkes Bay 8. 

 

Womens: 

Surf Teams Race: (PP) Auckland 1, Wellington 2, Taranaki 3, Gisborne 4, Bay of Plenty 5, Otago 6, Hawkes Bay 7, (PP) Canterbury 8. 

Board Teams Race: Bay of Plenty 1, Auckland 2, Wellington 3, Gisborne 4, Canterbury 5, Hawkes Bay 6, Taranaki 7, Otago 8. 

Beach Sprint: Olivia Eaton (Taranaki) 1, Kelsey Lewis (Auckland) 2, Anna Ellingham (Gisborne) 3, Jessica Gadsbey (Bay of Plenty) 5, Saphire Tapsell (Otago) 6, Matisse Uluilelata (Wellington) 7, Gabby Palmer (Hawkes Bay) 8. 

Beach Flags: Kelsey Lewis (Auckland) 1, Olivia Eaton (Taranaki) 2, Maia Bryant (Bay of Plenty) 3, Anna Ellingham (Gisborne) 4, Gabby Palmer (Hawkes Bay) 5, Saphire Tapsell (Otago) 6. Kate Nota (Wellington) 7, Laura Dickson (Canterbury) 8. 

Diamond Lady: Bay of Plenty 1, Gisborne 2, Wellington 3, Auckland 4, Taranaki 5, Canterbury 6, Otago  7, Hawkes Bay 8.  

 

Under 14:

Beach Relay: Taranaki 1, Auckland 2, Wellington 3, Gisborne 4, Otago 5, Hawkes Bay 6. 

Mixed Rescue Relay: Bay of Plenty 1, Wellington 2, Taranaki 3, Auckland 4, Gisborne 5, Canterbury 6, Otago 7, Hawkes Bay 8. 

Mixed Board Relay: Auckland 1, Gisborne 2, Bay of Plenty 3, Wellington 4, Canterbury 5, Otago 6, Taranaki 7, Hawkes Bay 8. 

Dearlove Relay: Bay of Plenty 1, Auckland 2, Gisborne 3, Canterbury 4, Wellington 5, Taranaki 6, Otago 7, Hawkes Bay 8.

Under 14 Points: Auckland 95 1, Bay of Plenty 87 2, Gisborne 83 3, Taranaki and Wellington 78 each 4 equal, Canterbury and Otago 48 6each 6 equal, Hawkes Bay 27 8.  

 

 

« Previous Article Next Article »