Open Dropdown

Mount wins Junior Championship title for first time in 13 years

Posted by Communications Manager on Tuesday, 19 December 2017

The three neighbouring Surf Life Saving Clubs along the Mount's coastline fought a close battle for the honour of 2017 Bay of Plenty Junior Champions over the weekend.

450 athletes from 14 clubs took part in the event at Papamoa Beach on Sunday which saw Mount Maunganui finish first with 144 points followed by Omanu on 128 and Papamoa in third with 108.

It was the first Bay of Plenty Junior Championship win for Mount Maunganui in over 13 years.

This year, the Bay of Plenty Junior Championships returned as a stand-alone event due to popular demand.

Traditionally held prior to the Eastern Region Junior Championships and 2018 U14 New Zealand Championships, the event attracts junior athletes from throughout New Zealand, honing the athletes' surf skills over the summer period with races including beach flags, beach sprints, run-swim-run, surf race, board race.

Surf Life Saving New Zealand Eastern Region Sport Manager Mark Inglis says it was a great day of racing and a fantastic turnout from clubs around the regions including New Plymouth, Wellington, Gisborne and Auckland.

"In particular, it was great to see a massive increase in the number of athletes taking part from Pukehina SLSC from seven athletes last year to 44 this year, he says.

"Congratulations to all of the athletes that took part and a big thank you to all of our officials and volunteers for helping to make the event such a success."

Results:

2km Mixed Beach Relay
Waihi Beach (Hamish Hart/Matt Schuler/Grace McGirr/Annaliese Jenner) 1, Waihi Beach (Felix Maddison/Bella-Rose Mountfort/Caleb Stephens/Carissa Jenner) 2, Whakatane (Cambell Julian/Tyrone Herring/Caitlyn Esterhuizen/Zoe Giles) 3.

Beach Flags
U14 Men's. Ben Moir, Whakatane 1, Blake West, Papamoa 2, Tarquin Magner, Mt Maunganui 3.
U14 Women's. Ashlyn Koce, Pukehina 1, Olive Abrahams, Mt Maunganui 2, Devon Smith, Omanu 3.
U13 Men's. Brylie Adams, Whangamata 1, Logan Jenner, Waihi Beach 2, Hunter Robinson, East End 3.
U13 Women's. Bella-Rose Mountfort, Waihi Beach 1, Maya Carr-Manoit, Mt Maunganui 2, Zoe Wilson, Omanu 3.
U12 Men's. Zachary Bryant, Omanu 1, Matt Schuler, Waihi Beach 2, Thomas Richardson, Mt Maunganui 3.
U12 Women's. Gemma Groenewald, Waihi Beach 1, Jodiesha Kirkpatrick, Midway 2, Vita Yarrell-Stevenson, Mairangi Bay 3.
U11 Men's. Mark Johnston, Hot Water Beach 1, Josh Verryt, Omanu 2, Luke Morton, Omanu 3.
U11 Women's. Annaliese Jenner, Waihi Beach 1, Carissa Jenner, Waihi Beach 2, Monique Bartlett, Omanu 3.
U10 Men's. Elliot Drewe, Mt Maunganui 1, Charlie De La Haye, Mt Maunganui 2, Charlie Shivnan, Omanu 3.
U10 Women's. Asha James, Omanu 1, Amelia Arthur, Wainui 2, Hayley Fowler, Mt Maunganui 3.
U9 Men's. Will Robinson, East End 1, Finn Freemantle, Whangamata 2, Carter Harman, Papamoa 3.
U9 Women's. Lilah Joe, Omanu 1, Bree Kelly, Pukehina 2, Olivia Verryt, Omanu 3.
U8 Men's. Ari Joe, Omanu 1, Toby Borman, Papamoa 2, Jack McManaway, Papamoa 3.
U8 Women's. Piper Igasan, Papamoa 1, Holly James, Omanu 2, Evie Metcalfe, Papamoa 3.

Beach Sprint
U14 Men's. Ben Moir, Whakatane 1, Michael Esterhuizen, Whakatane 2, Blake West, Papamoa 3.
U14 Women's. Olive Abrahams, Mt Maunganui 1, Caitlin Pringle, Mt Maunganui 2, Scarlett Glover, Omanu 3.
U13 Men's. Logan Jenner, Waihi Beach 1, Sam Dowling, Pukehina 2, Hamish Hart, Waihi Beach 3.
U13 Women's. Lucy Bartlett, Omanu 1, Bella-Rose Mountfort, Waihi Beach 2, Riley Wood, Whangamata 3.
U12 Men's. Logan West, Papamoa 1, Matt Schuler, Waihi Beach 2, Rico Kelly, Pukehina 3.
U12 Women's. Ella Arthur, Wainui 1, Kiarn Baggott, Pukehina 2, Michaela Pocock, Mairangi Bay 3.
U11 Men's. Marley Igasan, Papamoa 1, Levi Kelly, Pukehina 2, Luke Morton, Omanu 3.
U11 Women's. Annaliese Jenner, Waihi Beach 1, Chloe Kapene, Waikanae 2, Monique Bartlett, Omanu 3.
U10 Men's. Vinnie Baggott, Papamoa 1, Ciaran Manning, Mt Maunganui 2, Elliot Drewe, Mt Maunganui 3.
U10 Women's. Asha James, Omanu 1, Zoe Davis-Calvert, Mt Maunganui 2, Mackenzie Bryant, Omanu 3.
U9 Men's. Will Robinson, East End 1, Cain Morton, Omanu 2, Luke Gillbanks, Papamoa 3.
U9 Women's. Bree Kelly, Pukehina 1, Olivia Verryt, Omanu 2, Ruby Greetham, Omanu 3.
U8 Men's. Sidney Orchard, Mt Maunganui 1, Ty Kelly, Papamoa 2, Toby Borman, Papamoa 3.
U8 Women's. Coco Wren, Whakatane 1, Piper Igasan, Papamoa 2, Trista Cowley, Whangamata 3.

Surf Race
U14 Men's. Jack Keepa, Wainui 1, Tarquin Magner, Mt Maunganui 2, Cambell Julian, Whakatane 3.
U14 Women's. Mia Gardiner, Mt Maunganui 1, Grace McGirr, Waihi Beach 2, Grace Scott, Omanu 3.
U13 Men's. Mitchell Bark Riki, Mt Maunganui 1, Nathaniel Allen, Whangamata 2, Ethan Millington, Papamoa 3.
U13 Women's. Lucy Bartlett, Omanu 1, Jessica Carey, Omanu 2, Grace Akroyd, Mt Maunganui 3.
U12 Men's. Larn Hamblyn-Ough, Mairangi Bay 1, Jamie Julian, Whakatane 2, Jacob Reeder, Mt Maunganui 3.
U12 Women's. Emily Glackin, Mairangi Bay 1, Jodiesha Kirkpatrick, Midway 2, Lena Hamblyn-Ough, Mairangi Bay 3.
U11 Men's. Braith Swanberg, Omanu 1, Henry Scholes, Mt Maunganui 2, Luke Thompson, Papamoa 3.
U11 Women's. Niamh Manning, Mt Maunganui 1, Layla Rowland, Whakatane 2, Trelise Chote, Papamoa 3.
U10 Men's. Derek Esterhuizen, Whakatane 1, Charlie Shivnan, Omanu 2, Fraser Walker, Omaha Beach 3.
U10 Women's. Hayley Fowler, Mt Maunganui 1, Charlie Keepa, Wainui 2, Ella McKay, Whakatane 3.

Run Wade Run
U9 Men's. Finn Freemantle, Whangamata 1, Sean Leach, Papamoa 2, Will Robinson, East End 3.
U9 Women's. Eden Wood, Whangamata 1, Olivia Verryt, Omanu 2, Lola Lowry, Mt Maunganui 3.
U8 Men's. Ty Kelly, Papamoa 1, Sidney Orchard, Mt Maunganui 2, Sam Canagin, Omanu 3.
U8 Women's. Coco Wren, Whakatane 1, India-Rose Scholes, Mt Maunganui 2, Zara Herring, Whakatane 3.
Run Swim Run
U14 Men's. Tarquin Magner, Mt Maunganui 1, Jack Keepa, Wainui 2, Jonty Evans, Wainui 3.
U14 Women's. Mia Gardiner, Mt Maunganui 1, Grace McGirr, Waihi Beach 2, Grace Scott, Omanu 3.
U13 Men's. Mitchell Bark Riki, Mt Maunganui 1, Nathaniel Allen, Whangamata 2, Ethan Millington, Papamoa 3.
U13 Women's. Lucy Bartlett, Omanu 1, Jessica Carey, Omanu 2, Poppy Wilson, Mt Maunganui 3.
U12 Men's. Jamie Julian, Whakatane 1, Gene Baggott, Papamoa 2, Larn Hamblyn-Ough, Mairangi Bay 3.
U12 Women's. Renee Carey, Omanu 1, Isabelle Gibson, Omaha Beach 2, Emily Glackin, Mairangi Bay 3.
U11 Men's. Braith Swanberg, Omanu 1, Henry Scholes, Mt Maunganui 2, Jack McSweeney, Omanu 3.
U11 Women's. Layla Rowland, Whakatane 1, Niamh Manning, Mt Maunganui 2, Chloe Kapene, Waikanae 3.

Board Race
U14 Men's. Jayden Murphy, Mt Maunganui 1, Tarquin Magner, Mt Maunganui 2, Ben Moir, Whakatane 3.
U14 Women's. Mia Gardiner, Mt Maunganui 1, Caitlin Pringle, Mt Maunganui 2, Olivia Carr-Manoit, Mt Maunganui 3.
U13 Men's. Mitchell Bark Riki, Mt Maunganui 1, Hamish Hart, Waihi Beach 2, Tyrone Herring, Whakatane 3.
U13 Women's. Lucy Bartlett, Omanu 1, Mia Thompson, Mt Maunganui 2, Isabella Etherington, Omanu 3.
U12 Men's. Jamie Julian, Whakatane 1, Larn Hamblyn-Ough, Mairangi Bay 2, Jack Lepper, Midway 3.
U12 Women's. Caitlyn Esterhuizen, Whakatane 1, Jodiesha Kirkpatrick, Midway 2, Sophie Petro, Midway 3.
U11 Men's. Jack McSweeney, Omanu 1, Yahni Brown, Midway 2, Jono Allen, Whangamata 3.
U11 Women's. Chloe Kapene, Waikanae 1, Layla Rowland, Whakatane 2, Nicola Bronlund, Midway 3.
U10 Men's. Derek Esterhuizen, Whakatane 1, Vinnie Baggott, Papamoa 2, Nicholas Reeder, Mt Maunganui 3.
U10 Women's. Isobella Davoren, Papamoa 1, Amelie Pearson, Papamoa 2, Georgia Davoren, Papamoa 3.

Foam Board Race (200m Badge Req)
U9 Men's. Finn Freemantle, Whangamata 1, Will Robinson, East End 2, Cain Morton, Omanu 3.
U9 Women's. Isla Webster, Whakatane 1, Ruby Greetham, Omanu 2, Poppy Richardson, Omanu 3

Body Board Race
U9 Men's. Jai Taft-Robertson, Pukehina 1, Luke Gillbanks, Papamoa 2, Isaac Meyer, Pukehina 3.
U9 Women's. Olivia Verryt, Omanu 1, Bree Kelly, Pukehina 2, Eden Wood, Whangamata 3.
U8 Men's. Ty Kelly, Papamoa 1, Sidney Orchard, Mt Maunganui 2, Sam Canagin, Omanu 3.
U8 Women's. India-Rose Scholes, Mt Maunganui 1, Coco Wren, Whakatane 2, Georgia Walter, Waihi Beach 3.

Board Relay
U14 Men's. Mt Maunganui (Jayden Murphy/Tarquin Magner/Zachary Reeder) 1, Whakatane (Ben Moir/Michael Esterhuizen/Cambell Julian) 2, Mt Maunganui (Mitchell Bark Riki/Flynn Cowdrey/Caleb Cobb) 3.
U14 Women's. Mt Maunganui (Olivia Carr-Manoit/Mia Gardiner/Kiana O'Fee) 1, Omanu (Penelope Salmon/Jessica Carey/Lucy Bartlett) 2, Mt Maunganui (Caitlin Pringle/Hannah Richardson/Murphy Waide) 3.
U12 Men's. Whakatane (Jamie Julian/Ned Steane/Braeden Webster) 1, Midway (William Matthews/Jack Lepper/Yahni Brown) 2, Omanu (Jack McSweeney/Braith Swanberg/Luke Morton) 3.
U12 Women's. Mairangi Bay (Emily Glackin/Michaela Pocock/Vita Yarrell-Stevenson) 1, Midway (Jodiesha Kirkpatrick/Sophie Petro/Kassie Owen) 2, Mt Maunganui (Lulu Johnson/Danielle Fowler/Neva Carnachan) 3.
U10 Men's. Mt Maunganui (Nicholas Reeder/Ciaran Manning/Mattais Nijssen) 1, Papamoa (Vinnie Baggott/Zachary Cottle/Flyn Beattie) 2, Mt Maunganui (Ben Marshall/Freddie Mitchell/Charlie De La Haye) 3.
U10 Women's. Papamoa (Amelie Pearson/Georgia Davoren/Isobella Davoren) 1, Mt Maunganui (Hayley Fowler/Zoe Davis-Calvert/Sophie Garrett) 2, Whakatane (Ella McKay/Holly Rowland/Helena Wren) 3.

Body Board Relay
U9 Men's. Papamoa (Lachlann Cairns/Luke Gillbanks/Sean Leach) 1, Pukehina (Jai Taft-Robertson/Sheldon Hogan/Jayden Harris) 2, Omanu (Sam Cunningham/Cain Morton/Will Francis) 3.
U9 Women's. Omanu (Sophie Ormsby/Emmesyn Parr/Bella Fagan) 1, Whakatane (Lily Hipkiss/Isla Webster/Elena Marxen-Short) 2, Omanu (Sophie Ranger/Poppy Richardson/Cleo Sands) 3.

Beach Relay
U14 Mixed. Whakatane (Ben Moir/Michael Esterhuizen/Ella Julian/Isobel Steane) 1, Pukehina (Lachlan Jack Robinson/Pudgey Veale/Ashlyn Koce/Paiaterangi Kapa) 2, Papamoa (Ben Pilbrow/Blake West/Kayleigh Belt/Manaia Peina) 3.
U13 Mixed. Waihi Beach (Logan Jenner/Hamish Hart/Bella-Rose Mountfort/Zeta Schuler) 1, Whakatane (Tyrone Herring/Ashley Giles/Mia Cole/Zoe Christie) 2, Omanu (Lucy Sandford/Sean Curragh/Lucy Bartlett/Jessica Carey) 3.
U10 Men's. Papamoa (Vinnie Baggott/Flyn Beattie/Tyler Millar/Corban Elliott) 1, Mt Maunganui (Ciaran Manning/Elliot Drewe/Ben Marshall/Freddie Mitchell) 2, Omanu (Charlie Shivnan/Finn McKinley/Hunter Sands/Carl Huppmann) 3.
U10 Women's. Mt Maunganui (Paige Rickard/Hayley Fowler/Zoe Davis-Calvert/Sophie Garrett) 1, Omanu (Mackenzie Bryant/Asha James/Tyla Mantle/Ava Wills) 2, Papamoa (Amelie Pearson/Lily Crouch/Cara Wehi/Georgia Davoren) 3.
U9 Men's. Papamoa (Lachlann Cairns/Luke Gillbanks/Sean Leach/Olly (stanton) Thomas) 1, Mt Maunganui (Thijs Clements/Mannix Carston/Sidney Orchard/Ash Forster) 2, Omanu (Cain Morton/Will Francis/Ari Joe/Sam Cunningham) 3.
U9 Women's. Omanu (Emmesyn Parr/Bella Fagan/Macy Fagan/Isabelle Greenleaf) 1, Papamoa (Jazz Baggott/Mia-Rose Kramer-Pickering/Mikayla Anahera Smith/Ella Morrison) 2, Omanu (Ruby Greetham/Harlow Horn/Holly James/Sobhan Cameron) 3.

Diamond Race
U14 Men's. Jack Keepa, Wainui 1, Tarquin Magner, Mt Maunganui 2, Zachary Reeder, Mt Maunganui 3.
U14 Women's. Mia Gardiner, Mt Maunganui 1, Caitlin Pringle, Mt Maunganui 2, Grace Scott, Omanu 3.
U13 Men's. Mitchell Bark Riki, Mt Maunganui 1, Nathaniel Allen, Whangamata 2, Tyrone Herring, Whakatane 3.
U13 Women's. Lucy Bartlett, Omanu 1, Sasha Fergus, Midway 2, Jessica Carey, Omanu 3.
U12 Men's. Jamie Julian, Whakatane 1, Jack Lepper, Midway 2, Zachary Bryant, Omanu 3.
U12 Women's. Sophie Petro, Midway 1, Renee Carey, Omanu 2, Jodiesha Kirkpatrick, Midway 3.
U11 Men's. Jack McSweeney, Omanu 1, Yahni Brown, Midway 2, Braith Swanberg, Omanu 3.
U11 Women's. Layla Rowland, Whakatane 1, Chloe Kapene, Waikanae 2, Niamh Manning, Mt Maunganui 3.
U10 Men's. Vinnie Baggott, Papamoa 1, Derek Esterhuizen, Whakatane 2, Fraser Walker, Omaha Beach 3.
U10 Women's. Georgia Davoren, Papamoa 1, Amelie Pearson, Papamoa 2, Ella McKay, Whakatane 3.
U9 Men's. Finn Freemantle, Whangamata 1, Sean Leach, Papamoa 2, Will Robinson, East End 3.
U9 Women's. Olivia Verryt, Omanu 1, Eden Wood, Whangamata 2, Lilah Joe, Omanu 3.
U8 Men's. Ty Kelly, Papamoa 1, Sam Caiagan, Omanu 2, Jack McManaway, Papamoa 3.
U8 Women's. Coco Wren, Whakatane 1, India-Rose Scholes, Mt Maunganui 2, Sophia Maltai-Spence, Papamoa 3.

Grand Cameron
U14 Mixed. Mt Maunganui (Zachary Reeder/Olive Abrahams/Tarquin Magner/Mia Gardiner/Jayden Murphy/Olivia Carr-Manoit) 1, Waihi Beach (Isaac Reay/Bella-Rose Mountfort/Felix Maddison/Grace McGirr/Thomas Swain/Heather Stewart) 2, Omanu (Jye Reid/Devon Smith/Manning Baxter/Lucy Bartlett/Ryan Dunn/Penelope Salmon) 3.

Cameron Relay
U10 Men's. Papamoa (Tyler Millar/Vinnie Baggott/Ryan Teixeira/Flyn Beattie) 1, Mt Maunganui (Ciaran Manning/Elliot Drewe/Ben Marshall/Freddie Mitchell) 2, Mt Maunganui (Charlie De La Haye/Edward Webb/Mattais Nijssen/Nicholas Reeder) 3.
U10 Women's. Papamoa (Lily Crouch/Amelie Pearson/Isobella Davoren/Georgia Davoren) 1, Mt Maunganui (Paige Rickard/Sophie Garrett/Hayley Fowler/Zoe Davis-Calvert) 2.
U9 Men's. Papamoa (Matthew Conder/Jack McManaway/Toby Borman/Ty Kelly) 1, Pukehina (Sheldon Hogan/Isaac Meyer/Jai Taft-Robertson) 2, Omanu (Ariki Jacob/Sam Cunningham/Will Francis/Cain Morton) 3.
U9 Women's. Omanu (Lilah Joe/Bella Fagan/Macy Fagan/Isabelle Greenleaf) 1, Mt Maunganui (Freya De La Haye/Jessica Cairns/Molly Mayston/Lola Lowry) 2, Omanu (Poppy Richardson/Cleo Sands/Emmesyn Parr/Olivia Verryt) 3.

Points:
Mt Maunganui Lifeguard Service 144
Omanu SLSC 128
Papamoa SLSC 108
Whakatane SLSC 82
Waihi Beach Lifeguard Services Inc 49
Pukehina Surf Rescue 30
Whangamata SLSC 29
Midway SLSC 27
Mairangi Bay SLSC 18
Wainui SLSC 16
East End SLSC 11
Waikanae SLSC 8
Omaha Beach SLSC 4
Hot Water Beach LS 3

 2017_12_bopjrchamps